وبلاگ

CTO کیست و چه وظایفی دارد ؟

cto
مهارتها

CTO کیست و چه وظایفی دارد ؟

CTO کیست؟

در این آموزش میخواهیم cto را معرفی کنیم. و بگوییم وظایف cto چیست؟ شرح این که این فرد چه وظایفی را بر عهده دارد موضوعی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم، اما بهتر است قبل از آن، اطلاعاتی را در مورد این واژه در اختیار افرادی قرار دهیم. که تاکنون نام آن را نشنیده اند. همان طور که اطلاع دارید امروزه تکنولوژی با شتاب بسیار زیادی در حال گسترش می باشد و تمامی شرکت ‌ها برای پیشرفت در زمینه کاری خود مجبور هستند که همگام با این تغییرات پیش بروند.

حتما تا کنون داستان ناخوشایند شرکت نوکیا را شنیده اید، شرکتی که در برابر تغییرات جدید از خود مقاومت نشان داد و نتیجه این شد که با شکست بزرگی رو به رو شد. در واقع هنگامی که کلیه سازندگان گوشی ‌های هوشمند معتقد بودند که وقت آن شده به اندروید ملحق شوند، شرکت نوکیا بر این باور نبود و از این کار سر باز زد و نتیجه آن شکست سنگینی بود که تجربه کرد.

با این مثال می توان متوجه شد که اهمیت تکنولوژی و همسو شدن با آن به خصوص در کسب و کارها بسیار حائز اهمیت است. . با بزرگتر شدن و رونق کسب و کارها و تقسیم شرکت ها به قسمت های کوچک ‌تر، افراد بیشتر از قبل به وجود مدیران در کسب و کار نیاز پیدا کردند. در ادامه این مطلب خواهیم گفت که cto کیست و چه وظایفی را بر عهده دارد.

CTO کیست؟

در اصل cto یک شرکت مدیر فنی آن شرکت میباشد که علاوه بر مواردی همچون مدیریت تیم فنی باید مسائل دیگر را در نظر بگیرد. شاید مقالات زیر نیز برایتان جالب باشند.

وظایف cto حرفه ای چیست؟

CTO از سه کلمه Chief Technology Officer برگرفته شده است و در زبان فارسی به مفهوم مدیر ارشد فنی(فناوری) است.

در حال حاضر سازمان ‌ها به چندین زیر مجموعه تقسیم بندی می شوند. به گونه ای که مسئولیت هر قسمت را یک مدیر بر عهده می ‌گیرد، برای مثال همان طور که می دانید بخش مالی توسط مدیر ارشد مالی مدیریت می شود. که با عنوان CFO شناخته می شود و یا این که مسائل بازاریابی به مدیر ارشد وی یعنی CPO واگذاری می‌ شود.

وظایف cto چیست؟

منابع انسانی نقش حساس و پررنگی در موفقیت سازمان ایفا می کنند و این مسئولیت مهم به مدیر منابع انسانی که با عنوان CHRO شناخته می شود، واگذار می گردد. علاوه بر آن، بالاترین مدیر در مجموعه که مدیر عامل یا CEO می باشد (ceo چیست؟)، هدایت تمامی مجموعه را بر عهده دارد و در مقابل هیات مدیره بایستی پاسخگو باشد. یک مدیر ارشد فنی وظیفه دارد که نسبت به کلیه شرایط کنونی تکنولوژی شرکت، آگاهی داشته باشد و برای برنامه ‌های مورد نیاز جهت گسترش این بخش، تدارکات ببیند. یک CTO هنگامی در کار خود موفق است که هم دانش تجاری را دارا باشد و هم نسبت به دانش فنی اشراف کامل داشته باشد.

لازم به ذکر است که دانش تجاری به cto کمک می ‌کند تا وی قادر باشد اهداف سازمان را با تصمیمات فنی شرکت همگام نماید. وظایفی که بر عهده مدیر ارشد فنی است اغلب عبارت اند از مسئول گسترش، پیاده سازی، مدیریت و همچنین ارزیابی منابع فناوری شرکت. از نظر شغلی CTO با CIO و CSO رابطه تنگاتنگی را دارد. به این صورت که مجموعه کوچک باشد و یا بودجه‌ی لازمه را نداشته باشد، CTO قادر است وظایف آن‌ ها را بر عهده بگیرد و آن ها  را انجام دهد.

به طور کلی یک مدیر ارشد فنی بایستی این توانایی را داشته باشد که کلیه گزارشات خود را به مدیرعامل ارائه دهد. باید به این نکته نیز اشاره داشت که CTO مدیر اجرایی بوده و به طور معمول کار برنامه نویسی انجام نمی‌ دهد.

CTO و CIO چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند

برخی اوقات این امکان وجود دارد که CTO و CIO با یکدیگر اشتباه گرفته شوند در حالی که این دو واژه نقش و وظایف متفاوتی دارند. و جایگاه هر کدام از این موارد به توانایی ‌ها و مهارت ‌های متفاوتی نیازمند است. CIO در بیشتر موارد مسئول عملکرد IT داخلی شرکت بوده. و به عنوان مدیر ارشد زیرساخت تکنولوژی شناخته می شود اما cto همان طور که پیش تر نیز بیان کردیم. عبارت اند از مسئولیت ارتقاء، پیاده سازی، مدیریت نمودن و نهایتا ارزیابی منابع فناوری یک سازمان.

تعریف دقیق از موقعیت شغلی مدیر فنی

موقعیت شغلی مدیر فنی، دربردارنده چالش ‌ها و مسئولیت‌ های زیادی می باشد. به عنوان مثال، مسئولیت ‌هایی متعددی از قبیل حفاظت داده‌ها و حملات سایبری، ارتباطات تجاری همراه با مدیریت و … تماما جزو چالش‌های یک CTO‌ به شمار می رود. در حقیقت می توان گفت که تعریف معین و مشخصی از این شغل وجود ندارد به این دلیل که هر سازمانی انتظارت خاص خود را دارد و درخواست های متفاوتی را ارائه می دهند.

شغل مدیر فنی

موضوع مشخصی که در این زمینه وجود دارد این است که یک مدیر فنی با تجربه و حرفه‌ ای، فقط باید برنامه‌ های فناورانه سازمان را به طور صحیح و دقیق اجرا نماید. یک CTO مجرب قادر است استعدادهای لازمه شرکت را جذب کرده و آن ‌ها را به سوی پیشرفت و ترقی بیشتر هدایت و به شکوفا شدن آن ‌ها کمک نماید. نکته قابل ذکر این که CTO یک موقعیت شغلی بسیار پر مسئولیت و پرتنش می باشد.

ویژگی های یک cto خوب چه چیزی است؟

ویژگی cto خوب

در زیر موارد مهمی که جزء ویژگی های یک cto خوب میباشد اشاره کرده ایم:

 • cto باید به فاکتور اقتصادی توجه نماید

مسئولیت مدیر ارشد فنی در تبدیل بخش فنی شرکت به گروه آزمایش نمی باشد. بلکه طی تجارب بدست آمده باید گفت که این فرد باید به معنای واقعی به فکر سودآوری و اقتصاد شرکت باشد. از این رو CTO بایستی حتما این مورد را مورد توجه قرار دهد،. علاوه بر آن باید نسبت به اقتصاد شرکت آگاهی لازمه را کسب نماید و همواره درک عمیقی از تجربه ها داشته باشد.

 • cto باید آپدیت باشد

ماهیت این شغل یعنی مدیر ارشد فنی می طلبد که Cto از خصوصیاتی همچون کنجکاوی و علاقه به یادگیری و فرا گرفتن موضوعات جدید باشد. این امر باعث می شود که در فن آوری های مدرنی که ممکن است ایجاد شود، به روز و آپدیت باشد. خوشبختانه در حال حاضر چندین وب سایت جهت کمک به افراد ایجاد شده تا بتوانند حین استفاده از فناوری، آپدیت باشند. گفتنی است که بعضی از این وب سایت ها حتی به طور خاص و ویژه به شما کمک می کنند.

 • cto نیاز است که یک استراتژیست عالی باشد

مدیر ارشد فنی یا به عبارتی cto مجموعه علاوه بر این که باید نگاهی به زمان حال بیاندازد، بایستی نسبت به نیازهای شرکت. در آینده نیز به صورت کوتاه مدت و بلند مدت آگاهی داشته باشد. برای انجام این کار، cto باید وضعیت توسعه فنی شرکت و اجرای فناوری های مدرن را مورد توجه خود قرار دهد، علاوه بر آن نیاز است که فاکتورهای کلیدی. از قبیل امکانات مالی موجود را مهم بشمارد.

 • cto باید از مهارت های اجتماعی لازمه برخوردار باشد

دقیقا مشابه هر گونه موقعیت مدیریتی دیگری، cto نیز باید قادر باشد. افراد مختلف جامعه را درک کند و با آن ها ارتباط برقرار نماید، گفتنی است که این مورد بسیار حائز اهمیت است و باید مورد توجه خاص قرار گیرد. با این حساب نه تنها نیازمند درک موضوعات فنی (جهت آموزش افرادی که. آموزش های فنی را دارا نیستند)، است بلکه باید این توانایی را داشته باشد که به تیم خود در مورد نکات مرتبط با نیازهای مشتری یا عملکرد اقتصادی آگاهی دهد تا بهتر بتوانند جوابگوی نیازهای آن ها باشند.

 • cto باید دارای تخصص در مدیریت پروژه باشد

از آن جا که فعالیت cto مرتبط با تحقق پروژه های خاص است. برخورداری از دانش خاص در مورد چگونگی مدیریت یک پروژه بسیار ارزشمند و حائز اهمیت خواهد بود. به عبارتی شغل cto می طلبد که جهت مدیریت هر چه بهتر پروژه ها، از تخصص کافی برخوردار باشد. (این مورد یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که Cto باید دارا باشد).

مهم ترین مواردی که cto باید اشراف داشته باشد

 1. اشراف فنی
 2. اشراف هزینه ای
 3. توجه به زمان تیم
 4. توانایی در برقراری ارتباط و تیم ورک​

سایت ما

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه