وبلاگ

پاور بی آی (Microsoft Power BI) چیست ؟

Microsoft Power-BI
مهارتها

پاور بی آی (Microsoft Power BI) چیست ؟

در این مطلب قصد داریم سوال بسیار مهمPower BI چیست؟ را مورد بررسی قرار دهیم.

امروزه داده (Data) به عنوان یکی از مهمترین دارایی های هر سازمان و کسب و کاری به شمار می آید، اما تازمانی که سازمان نتواند درک و بینشی از آن ها استخراج کند این دارایی بدون استفاده خواهد ماند.

اگر بستری فراهم شود تا بتوانید با داده دست و پنجه نرم کنید و آن ها را بصری سازید و درک و بینش موجود در داده را استخراج کنید، می توایند از دارایی ارزشمند خود کمال بهره برداری را انجام دهید.

خوشبختانه نرم افزارهای بسیاری در این زمینه وجود دارند. نرم افزارهایی که می توانند به کسب و کار ها در جهت بصری سازی و در نتیجه تحلیل داده ها کمک کنند. یکی از مهمترین ابزارها Microsoft Power BI است. در این مطلب سوالاتی از قبیل چرا Power BI؟ Power BI چیست؟ ویژگی های مهم Power BI چیست؟ اجزای اصلی Power BI کدامند؟ و … پاسخ داده می شود.

چرا Power BI؟

معمولا برای انتخاب نرم افزارهای برتر باید به گزارشات جهانی توجه نمود. گزارش های معتبر جهانی از پیشرو بودن نرم افزار پاور بی آی در میان نرم افزارهای هوش تجاری حکایت می کنند. ۲ گزارش بسیار معتبر Forrester و Gartner، نرم افزار Microsoft Power BI را در صدر پلتفرم های این حوزه معرفی کرده اند.

گزارش گارتنر را در تصویر زیر مشاهده کنید. ماکروسافت پاور بی آی را در صدر و پس از آن نرم افزار های شرکت های Tableau و Qlik را مشاهده می کنید که با فاصله زیادی در تعقیب پاوربی آیِ مایکروسافت هستند.

چرا Power BI؟
گزارش دو بعدی شرکت گارتنر از رتبه بندی ابزار های هوش تجاری (BI)

همچنین گزارش Forrester را در تصویر زیر مشاهده می نمایید که در آن Microsoft Power BI در صدر قرار گرفته است.

چرا Power BI؟
گزارش فارستر از ارزیابی نرم افزار های BI یا هوش تجاری

Microsoft Power BI چیست؟

حال باید به این سوال پاسخ دهیم که واقعا Power BI چیست؟ امروزه هر کسب و کاری داده های بسیار زیادی تولید می کند. تحلیل این داده ها بسیار وقت گیر و دشوار است و معمولا بینش درستی ارائه نمی دهد. وجود بستری برای بصری سازی و تحلیل داده ها از نیاز های ضروری هر کسب و کاری است.

Power BI مجموعه ای از برنامه ها و سرویس هاست که به سازمان ها کمک می کند تا داده های مورد نیاز را از منابع داده ای متنوع و گوناگون استخراج کنند، به صورت چشم نوازی بصری سازی کنند، و در نهایت آن را در بستر مورد نیاز خود بارگذاری کنند تا در هر زمانی و از هر مکانی در دسترس باشند. مدیران هر زمان و هر جایی که اراده کنند می توانند وضعیت کسب و کار را پایش و مورد تحلیل قرار دهند. گزارش های ایجاد شده با استفاده از نرم افزار Power BI در تمامی دستگاه ها مانند لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه قابل مشاهده هستند.

Power BI چیست؟

ویژگی های Microsoft Power BI

حال که متوجه شدیم Power BI چیست؟ بهتر است با ویژگی های آن نیز آشنا شویم. Power BI ویژگی های بسیار زیادی دارد که مهمترین آن ها عبارتند از:

سهولت ETL

بیساری از امکانات موجود در Power BI از طریق رابط کاربری بسیار ساده قابل انجام است. اگر با نرم افزارهایی نظیر Qlik کار کرده باشید حتما می دانید که برای هر عمل در راستای تمیز کاری و تبدیل و استخراج داده باید کد نویسی کنید. اما همین اعمال در Power BI از طریق Wizard به راحتی قابل انجام است. این یکی از مهمترین مزایای Power BI به عنوان نرم افزاری است که در دسته Self- Service BI قرار می گیرد.

قابلیت اتصال به منابع داده گوناگون

یکی از دیگر ویژگی های بسیار مهم Power BI قابلیت اتصال به طیف متنوعی از منابع داده است. اصولا در پروژه های هوش تجاری نیاز به اتصال به منابع مختلف داده وجود دارد. Power BI از این حیث بسیار قدرتمند عمل می کند و از تعداد بسیار زیادی از منابع داده (Data Source) پشتیبانی می کند.

برخورداری از چارت های متنوع

یکی دیگر از ویژگی های پاور بی آی برخورداری از طیف متنوعی از نمودار ها و چارت هاست که به کاربر در جهت ایجاد گزارش ها و داشبورد های چشم نواز کمک می کند.

امکان توسعه سریع

Power BI به عنوان یک نرم افزار Self-Service BI این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد تا بدون پیچیدگی و به محض ایجاد نیاز شروع به ساخت گزارش مورد نیاز کند. در واقع پاور بی آی پیچیدگی های ابزارهای سنتی را ندارد.

گذشته نگر و آینده نگر!

بیشتر نرم افزارهای Self- Service BI، معمولا بر مبنای گذشته عمل می کنند. آن ها در بهترین حالت به شما نشان می دهند در کسب و کار شما چه خبر است؟! در واقع داشبورد ها و شاخص های کلیدی عملکرد موجود در آن ها وضعیت و عملکرد سازمان را نمایش می دهند و پیش بینی در مورد آینده ندارند. در صورت برخورداری از دانش یادگیری ماشین می توانید آینده را پیش بینی کنید! اما بدانید و آگاه باشید که این کار به راحتی ساخت چارت و نمودار نیست و باید خود را به یکی از سلاح های R یا پایتون مجهز کنید.

به روز رسانی مداوم

شما به عنوان کاربر داشبورد توقع دارید که اطلاعات به روز را مشاهده نمایید. Power BI امکان به روز رسانی خودکار داده ها را برای شما فراهم می آورد. در واقع شما دوره به روز رسانی مورد نیاز خود را مشخص می کنید و بقیه کارها را به Power BI می سپارید!

پایش مداوم کسب و کار

مدیران نیاز دارند تا به طور مداوم وضعیت کسب و کار خود را مورد بررسی و پایش قرار دهند. امکان ایجاد هشدار برای شاخص های بسیار مهم در Power BI این امکان را به مدیران و کاربران می دهد تا علاج واقعه را قبل از وقوع کنند.

اجزای اصلی Microsoft Power BI

Power BI از اجزای مختلفی تشکیل شده است که به شرح زیر است:

 اجزای Power BI

Power Query

این بخش که مسئولیت پاکسازی و آماده سازی داده ها را برعهده دارد قابلیت اتصال به منابع داده ای و همچنین ترکیب و تغییر شکل داده را به کاربر می دهد. زبان مورد استفاده در این قسمت زبان M است. در مطالب گذشته به طور مفصل در مورد تفاوت های M و DAX سخن گفتیم. برای مطالعه این مطلب به لینک زیر مراجعه کنید.

Power Pivot

یکی از اجزای مهم برای مدل سازی داده ها به صورت تبولار (Tabular) است.

Power Q&A

قابلیتی که به کاربر اجازه می دهد با استفاده از زبان طبیعی پاسخ سوالات خود را از میان داده ها پیدا کند.

زبان کد نویسی در Power BI

زبان کد نویسی در Power BI زبان DAX می باشد. این زبان یک زبان Functional است که برای گزارش گیری و تحلیل بسیار بهینه است. این زبان در اکسل متولد شده و به همین دلیل به آن شباهت دارد، اما مفاهیم و پایه های موجود در این زبان بسیار متفاوت است. DAX، زبان مشترک در ابزارهای Power BI و  SSAS Tabular و همچنین Excel Power Pivot است. در واقع DAX، قلب تپنده Power BI است.

ورژن های مختلف Power BI

Power BI دارای ورژن های مختلفی است که کاربران بسته به نیاز و بودجه خود می توانند از آن بهره بگیرند. این ورژن ها چه از لحاظ دارا بودن ویژگی ها و قابلیت ها چه از نظر قیمت، انواع مختلفی دارند. برخی دارای قابلیت ها و قیمت حداقلی هستند و برخی دارای ویژگی های بسیار کامل و قیمت بالاتر.

Power BI Service

شما می توانید از سرویسی تحت عنوان Power BI Service استفاده نمایید. این ورژن قابلیت های بسیار زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد که در ۲ نسخه Pro و Premium قابل استفاده است. هیچ کدام از این ۲ نسخه رایگان نیستند.

نسخه Pro بسیار مشابه به Power BI Desktop می باشد. این نسخه تمام ویژگی های Power BI Desktop را دارد بعلاوه اینکه شما می توانید داشبورد های خود را به صورت خصوصی بر روی وب منتشر کنید.

نسخه Premium تمام ویژگی های Power BI Desktop را داراست با این تفاوت که با خرید این نسخه تمام زیر ساخت های مورد نیاز شما از طریق ماکروسافت فراهم می شود.

Power BI Mobile

شما می توانید با استفاده از Power BI Mobile گزارشات خود را بر روی تلفن همراه (چه IOS چه اندروید) مشاهده کنید.

Power BI Report Server

شما می توانید داشبورد های خود را با استفاده از Power BI Report Server بارگذاری و منتشر نمایید. این ورژن مناسب سازمان هایی است که می خواهند داشبورد های خود را بر روی سرورهای سازمان خود منتشر کنند. البته این بخش رایگان نیست و متعهد می شویم که از آن استفاده تجاری نکنیم.

کلام آخر

حال که شما با موضوع power BI آشنا شدید اگر علاقع مند به یادگیری این نرم افزار شدید ما این آموزش را در یک دوره 32 قسمته برای شما در سایت قرار دادیم

برای ثبت نام در دوره اینجا کلیک کنید

سایت ما

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه