وبلاگ

هوش مصنوعی در پزشکی – چالش های این حوزه

هوش مصنوعی در پزشکی
هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در پزشکی – چالش های این حوزه

ظهور فناوری های هوش مصنوعی تأثیر زیادی بر نحوه نگاه ما به حوزه ها و صنایع مختلف داشته است. در مراقبت های بهداشتی، ظهور هوش مصنوعی دیدگاه های امیدوارکننده زیادی را در مورد خدمات مراقبت های بهداشتی، تشخیص، درمان و غیره به ارمغان آورده است . ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و دانشمندان مشتاقانه منتظر تغییر چهره پزشکی با استفاده از فناوری های پیشرفته هستند. ما، در این مقاله به بررسی برترین چالش های هوش مصنوعی در حوزه پزشکی می پردازیم.

هوش مصنوعی در پزشکی2

اگرچه کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی نامحدود است، اما بسیاری نسبت به استفاده از فناوری های جدید در زمینه های مرتبط با سلامت ابراز تردید کرده اند. هوش مصنوعی به طور بالقوه می تواند حریم خصوصی بیمار را به خطر بیندازد یا نگرانی های اخلاقی را ایجاد کند. در این مقاله، برخی از این نگرانی‌ها را مرور می‌کنیم و چالش‌های هوش مصنوعی در پزشکی را مورد بحث قرار می‌دهیم.

1 – امکان سو استفاده از کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی 

پیش بینی به وسیله هوش مصنوعی اکنون در حال استفاده است و بسیاری از محققان از آنها برای پیش بینی احتمال برخی شرایط پزشکی استفاده می کنند. به عنوان مثال، اینکه چقدر مستعد ابتلا به زوال شناختی هستید یا در چه سنی شروع آلزایمر را تجربه خواهید کرد.

این داده ها، اگر به درستی ایمن نشده باشند، می توانند علیه شما استفاده شوند. اگر یک شرکت بیمه از مستعد بودن شما به یک بیماری جدی پزشکی اطلاع داشته باشد، آیا باز هم می پذیرد که شما را بیمه کند؟ یا اگر شرکتی که به دنبال کار در آن هستید از شانس شما برای زوال شناختی مطلع باشد، آیا همچنان شما را یک متقاضی احتمالی می داند؟ متأسفانه، هیچ قانونی وجود ندارد که کارگزاران داده را از فروش داده های پزشکی خصوصی به شرکت های شخص ثالث محدود کند.

هوش مصنوعی در پزشکی

2 – عدم معرفی سیاست های مناسب استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی

همانطور که توضیح داده شد، کاربردهای پیش بینی کننده هوش مصنوعی می تواند منجر به تبعیض علیه افراد در شرایط مختلف شود.در این مقاله به بررسی قوانینی علیه استفاده از داده های ژنتیکی پیش بینی، برای اهداف شغلی یا بیمه وضع شده است. با این حال، قوانین مشابهی برای جلوگیری از چنین تبعیضی در زمانی که ابزارهای هوش مصنوعی باعث ایجاد آنها می شوند، وضع کرده اند. فقدان قوانین مناسب می تواند یکی از بزرگترین چالش های هوش مصنوعی در پزشکی باشد زیرا ارائه آن تاکنون نادیده گرفته شده است.

هوش مصنوعی در پزشکی

3 – تاثیر بر دیدگاه ما به نسبت به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی

ما مجذوب ایده ایجاد کارمندان بی روح و استفاده از آنها به جای انسان شده ایم. اما با انجام این کار در صنعت بهداشت و درمان با چه عواقبی روبرو هستیم؟ آیا هوش مصنوعی را به طور کامل مسئول تشخیص، تصمیم گیری و طراحی یک برنامه درمانی می کنیم؟ تا چه حد باید به این فناوری‌ها اجازه دهیم که تسلط پیدا کنند و تصمیمات بالینی بگیرند؟ و اگر هوش مصنوعی در تصمیم‌گیری دست بالا را بگیرد، چگونه رابطه پزشک و بیمار را تغییر می‌دهد؟ اگر رایانه ها یک مورد خاص را پیش بینی می کنند، چقدر باید آن پیش بینی را جدی بگیریم؟

و علاوه بر همه اینها، ما می دانیم که آنچه الگوریتم های هوش مصنوعی انجام می دهند 100 درصد دقیق نیست. عملکرد این الگوریتم ها به شدت به داده هایی که برای آموزش آنها استفاده کرده ایم بستگی دارد. و این واقعیت که این فناوری ها بدون خطا نیستند، نگرانی های ما را تشدید می کند. زیرا نه تنها ممکن است هوش مصنوعی نحوه نگرش و اعتماد بیماران به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را تغییر دهد، بلکه ممکن است باعث بی اعتمادی مردم به خدمات مراقبت های بهداشتی نیز شود.

نتیجه

از آنجایی که استفاده از هوش مصنوعی در پزشکی در حال گسترش است. ما باید در مورد چالش هایی که هوش مصنوعی ایجاد می کند، بررسی داشته باشیم. پزشکانی که از ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی استفاده می‌کنند باید جلسات آموزشی حرفه‌ای داشته باشند و بیمارانی که خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی را دریافت می‌کنند باید آشکارا از مزایا یا پیامدهایی که این فناوری‌ها در روند درمان‌شان داشته باشد مطلع شوند.

منبع

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه