وبلاگ

توسعه نرم افزار چیست

oct article 6 SDLC_2
مهارتها

توسعه نرم افزار چیست

توسعه نرم‌افزار چیست؟

یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار برنامه‌های نرم‌افزاری را توسعه می‌دهد. مشکل این است که بسیاری از افراد خارج از صنعت IT نمی‌دانند که توسعه نرم‌افزار چیست.
به طور کلی، توسعه نرم‌افزار به این صورت تعریف می‌شود: “فرآیندی است که در طی آن نرم‌افزارها را با استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی خاص ایجاد می‌کنیم.»
در گذشته، نرم‌افزار با استفاده از مدل آبشاری ساخته شده‌ بود، که توسعه نرم‌افزار را به فازهای متوالی خطی تجزیه می‌کند، جایی که هر مرحله بستگی به تحویل‌های مرحله قبلی دارد. امروزه، توسعه نرم‌افزار به سبک Agile (چابک) است.
رویکرد غالب برای توسعه نرم‌افزار این است که، برنامه‌نویس با استفاده از انواع زبان‌های برنامه‌نویسی، برنامه‌های نرم‌افزاری را توسعه می‌دهند که هر یک برای کارهایی متفاوت است.
پایتون برای اولین بار در سال 1991، جاوا، جاوااسکریپت و PHP در سال 1995 منتشر شدند، و #C در سال ۲۰۰۰. این زبان‌های برنامه‌نویسی همیشه در حال فرستادن آپدیت‌هایی هستند، پس توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار بطور مداوم باید در حال پیشرفت و یادگیری باشد.
در حالی که اصول کلی توسعه نرم‌افزار نسبتاً پایدار است، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار باید وضعیت مداوم یادگیری و بهبود خود را حفظ کنند تا در رقابت باقی بمانند.​

توسعه دهنده نرم افزار کیست؟

امروزه تلفن همراه به عنوان یکی از مظاهر فناوری ارتباطی نوین در زندگی فردی و اجتماعی بشر شناخته می‌شود. آیا میدانید برنامه‌های تلفن‌های هوشمند که روزانه با آنها سرو کار دارید، بازی‌های رایانه‌ای که خاطرات بچگی شما را ساختند یا نرم افزارهای حسابداری‌ معتبر که حساب و کتاب شما را برآورد می‌کنند، ساخته دست توسعه دهندگان نرم افزار است؟ توسعه دهنده نرم افزار فردی است با طوفان فکری خلاقانه در پشت سیستم‌های کامپیوتری که نیاز کاربران را شناسایی می‌کند و برای آنها برنامه می‌نویسد. متخصصان توسعه دهنده نرم افزار در کنار برنامه‌نویسان نقش مهمی در صنعت تولید نرم افزار ایفا می‌کنند.

وظیفه توسعه دهنده نرم افزار چیست؟

بیشتر برنامه‌های نرم افزاری از طریق کدهای برنامه نویسی نوشته می‌شوند و توسعه دهندگان نرم افزار بر آنها نظارت می‌کنند. این متخصصان نیازهای کاربران را شناسایی می‌کنند و متناسب با آن به ایجاد، آزمایش و توسعه نرم افزارهایی برای ایجاد سرگرمی، حل مشکلات و در کل ساده کردن زندگی دیگران می‌پردازند.
یکی از ایده‌های پولساز خانگی فعالیت در زمینه توسعه نرم افزار است. توسعه دهندگان نرم افزار طراحی و ساخت برنامه‌های کامپیوتری را انجام می‌دهند. تعدادی از متخصصان، برنامه‌های جدید برای استفاده در تلفن همراه و یا کامپیوتر را توسعه می‌دهند و برخی دیگر سیستم‌عامل‌های پایه را می‌سازند.

توسعه دهنده برنامه‌های نرم‌افزاری

توسعه دهندگان برنامه‌های نرم افزاری مسئول طراحی و اصلاح برنامه‌های کامپیوتری یا تلفن همراه هستند. ماهیت کار این توسعه دهندگان تمرکز بر روی نیاز مشتری و طراحی است.

توسعه دهنده سیستم عامل پایه

این متخصصان بر نرم افزارهای سیستم عامل، کامپایلرها و نرم افزارهای توزیع شبکه متمرکز شده‌اند. توسعه نرم افزاری سیستم‌عامل‌های پایه معمولاً در زمینه پزشکی، صنعتی، نظامی، ارتباطات، هوافضا، تجاری، علمی و عمومی بکار برده می‌شود.

4 مهارت مهم برای یک توسعه دهنده نرم افزار

مهارت 1

توانایی حل مسئله

یادگیری چگونگی حل یک مساله بسیار مهم می باشد و برای یک توسعه دهنده نرم افزار این توانایی بسیار ضروری است.
توسعه نرم افزار 100% با حل مساله سر و کار دارد. “بدون مشکل، به توسعه دهنده نرم افزار هم نیازی نخواهد بود.”

مهارت 2

آموزش خود

احتمالا در زندگی چیزی مهمتر از آموزش خود وجود ندارد.
این مهارت مخصوصا در رشته نرم افزار بسیار مهم است
“اگر شما واقعا می خواهید یک مهارت داشته باشید که شما رو به سمت کار توسعه نرم افزار سوق بدهد، یاد بگیرید که چطور خودتون رو آموزش بدهید.”

مهارت 3

نامگذاری

برنامه نویسی کلا درباره توصیف متافیزیک است. بیشتر چیزهایی که ما می سازیم قابل دیدن نیستند.
“هر زمان که شما دارید کدنویسی می کنید، در واقع دارید چیزها رو نامگذاری می کنید.”

مهارت 4

رابطه با افراد

معنی این برای شما به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار این است که تا زمانی که شما نتوانید ارتباطی موثر با توسعه دهنده ها، مدیران، و حتی مشتریان داشته باشید، دائما با مشکل توضیح دادن ارزش مهارت خود و یا خوب بودن ایده هاتون مواجهه خواهید بود.
در جامعه برنامه نویسان فعال و درگیر باشید که این می تونه فوق العاده در حرفه شما موثر باشه.

منبع 

سایت ما 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه