وبلاگ

تفاوت بوت استرپ های 3 و 4 و 5

what-is-bootstrap-hamruyesh-com
طراحی وب

تفاوت بوت استرپ های 3 و 4 و 5

 بوت استرپ 2 :

بوت استرپ 2 میشه گفت در زمان خودش کاربرد داشت اما اگر با دامنه کاربرد بوت استرپ 3 و 4 و 5 مقایسه کنیم خواهیم دید که بوت استرپ 2 کاربرد چندانی نداشت و وب مستر ها علاقه نداشتند تا از بوت استرپ نسخه 2 زیاد استفاده کنند .

علت این کار هم خیلی مشخص بود . بوت استرپ در نسخه 2 خودش از پیکسل استفاد می کرد و این روش پیکسل زیاد خوشایند نبود . به این دلیل که در حالت های رسپانسیو به شدت به مشکل برمیخوردیم اما بازهم میشد کمی از بوت استرپ نسخه 2 کمک گرفت .

بوت استرپ 3 یک تحول

زمانی که بوت استرپ برای اولین بار از نسخه سوم خودش رونمایی کرد ، میشه گفت کاربران و طراحان زیادی به استفاده از بوت استرپ نسخه 3 روی آوردند . بوت استرپ 3 نسخه متحول شده ای بود .

در بوت استرپ 3 ، دیگر واحد هایی همچون پیکسل وجود نداشت و اندازه باکس ها و ستون های بوت استرپ از Px به درصد تغییر کرده بوند و همه طراحان بخوبی می دانستند که استفاده از واحد % چقدر برای ما بهتر است . اولین تغییری که در بوت استرپ 3 به چشم می خورد همین تغییر به % ها بود .

بوت استرپ 3 از لحاظ دیزاین و طراحی هم واقعا پیشرفت خوبی داشت و هنوز هم با اینکه بوت استرپ 5 در بازار مشغول به کار است

اما خیلی. از سایت ها هنوز با بوت استرپ 3 کار می کنند و کوچکترین مشکلی هم ندارند . تغییر در ظاهر و همچنین اضافه شدن المان های جدیدتر .، اسلایدر هایی بهتر ، ظهور فونت آیکون هایی با نام Glyphicon که البته در زمان خود جذاب بودند

، جی کوئری بهبود یافته و سرعت و دسترسی بهتر نسیت به نسخه 2 ، همگی از دلایلی بودند که بوت استرپ توانست در زمان ظهور نسخه 3 معروف شود . بوت استرپ 3 چندین سال به شدت قدرت نمایی کرد .

اما باز هم با مرور زمان بخش های خالی در بوت استرپ 3 احساس میشد که نیاز بود تا به این سیستم اضافه شوند اما بوت استرپ با انتشار آخرین نسخه بوت استرپ 3 مهر اتمام بر بوت استرپ 3 زد و مابقی تغییرات را برای نسخه 4 ارائه کرد .

بوت استرپ نسخه 4 ، کاهش شگرف استایل ها

بوت استرپ 3 و کار کردن با آن بسیاز لذت بخش بود ، اما زمانی که بوت استرپ 4 ظهور کرد شاهد تغییراتی فوق العاده شدیم که می توانستیم در طراحی انعطاف بیشتری داشته باشیم .

شگرف ترین تغییر در بوت استرپ 4 تغییر کردن ستون ها از ساختار Float به ساختار Flex بود که می توان گفت بیش از 90% محدودیت هایی در ستون بندی و همچنین چینش را از میان برداشت . زمانی که از تکنولوژی Flex استفاده می کنیم می توانی گفت محدودیت ستون بندی هایی که در برخی اندازه ها داریم از میان برداشته می شود .

برای مثال توسط سیستم گرید بوت استرپ 3 ، ما قادر نبودیم تا 5 ستون در کنار هم داشته باشیم و ستون های ما یا باید 6 تا بودند و یا 4 تا .

زمانی که به Flex روی می آوریم می توانیم توسط ساختاری که این تکنولوژی در احتیار ما قرار می دهد ، تعداد ستون های دلخواه در بوت استرپ داشته باشیم .

همچینن به دلیل استفاده نکردن از حالت Float برای هر کدام از ستون ها ، ساختار بندی ما در وب سایت های راست به چپ و مخصوصا فارسی خیلی راحت تر بود . اما باز هم بوت استرپ راست چین چیزی بود که به آن احساس نیاز میشد .

رنگ هایی که در بوت استرپ 4 تغییر کردند واقعا جلوه خیلی بهتری به وب سایت ها دادند . بوت استرپ 4 با توسعه نسخه Css خود بر روی زبان Sass این امکان را به ما داد تا پا را از حد فراتر گذاشته و دسترسی بهتری به پالت های رنگ و همچنین سرعت کدنویسی داشته باشیم .

هسته بوت استرپ 4 نسبت به نسخه 3 تماما بازنویسی شده و سرعت آن هم به شدت بهبود یافته بود . تغییر واحد های اندازه گیری از Px به rem هم واقعا شگفت انگیز بود .

بوت استرپ نسخه 5

در حال حاضر بوت استرپ 5 ، نسخه آخر بوت استرپ است و ما به شکل کامل در داخل دوره آموزش بوت استرپ ، به شکل کامل بوت استرپ نسخه 5 را هم آموزش دادیم . خب بوت استرپ 5 همانگونه که انتظار میرفت با تغییرات و تحولات خیلی خوب و همچنین امکاناتی اضافه تر برای ما ظاهر شد .

از جمله مهم ترین تغییرات که در بوت استرپ 5 شاهد آن بودیم می توان به 3 تغییر اساسی اشاره کرد :

اضافه شدن نسخه راست به چپ ، یکی از مزیت های فوق العاده بود. تا نسخه بوت استرپ 4 با این ویژگی مشکل داشتیم. ظهور نسخه RTL داخل بوت استرپ 5 یک مزیت فوق العاده بود. همچنین یکی از بخش هایی که در بوت استرپ 5 به شدت به چشم خورد قسمت Bootstrap Icons می باشد. بوت استرپ در نسخه 4 فونت آیکون ها را حذف کرد

اما در نسخه 5 مجدد با قدرتی بیشتر فونت آیکون ها را در قالب بوت استرپ آیکون معرفی کرد .که بیش از 1300 آیکون و با ظاهری فوق العاده را به ما ارائه نمود

که البته حتی می توان بدون وابستگی به بوت استرپ در سایر پروژه ها هم از این فونت آیکون ها استفاده کرد که می تواند با فونت آیکون هایی همچون فونت آسم و … رقابت کند .

تفاوت بوت استرپ 4 و 5 در چیست ؟

اگر بخواهیم به صورت خیلی سطحی به این موضوع نگاه کنیم باید گفت که قطعا بوت استرپ 5 بهتر است. قطعا ورژن جدید هر فریمورک یا کتابخانه یا هر چیز دیگری بهتر از ورژن قبلی آن است.

پس بوت استرپ هم در ورژن 5 بهتر از ورژن 4 عمل کرده است. و توانسته مشکلات گزارش شده را رفع کند و تجربه بهترین برای توسعه دهندگان وب ایجاد کند.

اما اگر بخواهیم کمی با دقت بیشتری به آپدیت ها نگاه کنیم، شاید حتی ورژن 4 بهتر باشد و از ورژن 5 ان خوشتان نیاید.

بوت استرپ 5 چه تغییراتی نسبت به ورژن 4 دارد؟

تغییرات جی کوئری

تغییرات در جی کوئری اولین و بزرگترین چیزی است که به چشم می خورد . و باعث شده است که تمامی توسعه دهندگان وب در این مورد اظهار نظر کنند.

یکی از ویژگی هایی که در بوت استرپ ورژن 5 به چشم می خورد.

همانطور که می دانید جی کوئری حجم نسبتا زیادی دارد.  وقتی شما از آن در پروژه خود استفاده می کنید باعث می شود حجم پروژه شما بالا برود. درنتیجه سرعت لود وب سایت شما کاهش پیدا کند.

طراحان و سازندگان بوت استرپ در ورژن 5 به صورت. کامل جی کوئری را از بوت استرپ و پروژه حذف کردند و این باعث شد تا سرعت سایت و پروژه بسیار بهتر شود.

سازندگات بوت استرپ توانستند فقط و فقط با حذف جی کوئری از پروژه خود کاربران زیادی رو عاشق بوت استرپ کنند اما چطور؟

بعضی از توسعه دهندگان وب اعتقاد داشتند که بوت استرپ بسیار کند است و ارزش استفاه را ندارد. آنها می گفتند به دلیل استفاده جی کوئری در پروژه بوت استرپ سرعت پروزه کاهش پیدا می کند .

طراحان بوت استرپ نیز آمدند و در ورزن 5 به صورت کامل جی کوئری را حذف کردند. تا باعث شود سرعت لود وب سایت بسیار بالاتر برود.

و همین کار باعث شد که آن دسته از توسعه دهندگانی که از بوت استرپ به خاطر سرعت پایینش بدشات می آمد. دوباره به سمت بوت استرپ برگردند و از ان نیز در پروزه های خودشان استفاده بکنند.

تغیرات در سیتم گرید بندی بوت استرپ

سیستم گرید بندی بوت استرپ یک سری تغییرات جزئی نسبت به ورژن قبل بوت استرپ یعنی ورژن 4 داشته است.

در ورژن 4 بزرگترین سایزی که می توانستید برای ان گرید در نظر بگیرید. و آن را تقسیم بندی کنید کلاس Extra large در سایز 1140px بود که با کلاس .col-xl- شما می توانستید از آن استفاده کنید.

اما در ورزن 5 علاوه بر کلاس .col-xl- شما می توانید از کلاس .col-xxl- استفاده کنید.

این کلاس برای سایز های xxl استفاده می شود که ≥1400px می باشد.

نتیجه گیری

بوت استرپ در ورژن 5 بهبود های خیلی زیادی داشته است و پیشنهاد می شود حتما از ان در پروزه های خود استفاده کنید. اگر در سایت خود از قبل، از ورژن 4 استفاده .می کردید حتما در سریع ترین زمان ممکن آن را به ورژن 5 بوت استرپ ارتقا دهید

زیرا باعث افزایش سرعت سایت شما خواهد شد.

منبع

سایت ما 

نظرات (1)

 1. IMG_0468-2

  خیلی جامع مفید و توضیحات قابل درک حالا با اطلاعات کافی میتونم دوره bootstrap رو نیز استفاده کنم

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه